Danfoss termostatik vana ihtiyaçlarınızda ücretsiz keşif hizmetimiz ile projenize özel en uygun çözümleri sunuyoruz.

Ücretsiz Ön Keşif En İyi Fiyat Garantisi!

Danfoss Termostatik Vana

Danfoss termostatik vana resim

Termostatik Radyatör Vanası (TRV) Nedir?

TRV, radyatörlü (petekli) ısıtma sistemlerinde el ile kumandalı (manuel) radyatör vanalarının yerine kullanılan ‘Otomatik Radyatör Vanasıdır.’

TRV, oda sıcaklığını istediğiniz değerde ayarlama, sabit tutma ve istenildiğinde yeniden ayarlama imkânı verir.

TRV, içerisindeki mekanizma sayesinde; oda sıcaklığını istediğiniz değerde sabit tutmak için radyatöre giden suyun miktarını otomatik olarak ayarlar (azaltır veya çoğaltır). Bu sayede TRV; arzu ettiğiniz oda sıcaklığında konfor yaşamanıza olanak verir.

TRV, diğer harici (güneş vb.) ve dâhili (ortamda bulunan insanlar, çalışan elektrikli cihazlar vb.) kaynaklardan yayılan ısının, oda sıcaklığını arttıran etkilerini algılayarak, gereksiz sıcaklık dalgalanmalarının önüne geçer ve bu sayede %30’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlar.

Danfoss Termostatik Radyatör Vanalarının Üstün Özellikleri:

• Yüksek Performans, %30’a varan enerji tasarrufu

• Uzun Kullanım Ömrü

• Hassas ve kaliteli İşçilik

• Hızlı Montaj

• Kolay Ön Ayar İmkanı

• İhtiyaca Göre Değişik Çözümler. Geniş ürün yelpazesi

• Patentli Geçme Klik Bağlantı

Termostatik Radyatör Vanasının (TRV) mucidi ve tüm Dünya’da pazar lideri; Danfoss’ dur.


Danfoss termostatik vana modelleri

1. Vana Gövdesinin Radyatör Tesisatına Montajı

Vana gövdesinin montajı sırasında aşağıdaki adımlar uygulanır.

  • Vana gövdesi üzerindeki rakor sökülür. Vananın, radyatöre bağlanacağı kısım sızdırmazlık elemanı (keten, macun, telfon vb.) ile sarılarak radyatöre montajı gerçekleştirilir.
  • Vananın bağlanacağı boruya, sızdırmazlık elemanı sarılır ve vana gövdesi boruya monte edilir.
  • Daha sonra radyatör üzerindeki rakor ile boru üzerine montajı gerçekleştirilen vana gövdesi anahtar ile sıkılarak vana gövdesi montajı tamamlanır.

2. Algılayıcı (Sensör) Montajı

Vana gövdesi, radyatöre doğru şekilde monte edildikten sonra, vana gövdesinin kapağı çıkarılır. Algılayıcı hiçbir ekipman gerektirmeden vanaya kolayca bağlanır. Algılayıcı, gövdeye takıldığında yaylı kilit bağlantısı devreye girer ve algılayıcı sıkı bir sekilde bağlanmış olur.


Danfoss Termostatik Vana ile Sıcaklık Ayarı

Danfoss Termostatik Radyatör Vanası kullanmakla, ev veya işyerinizdeki her bağımsız bölümün (odanın) sıcaklığını ayrı-ayrı ayarlama ve kontrol etme olanağına sahip olacaksınız. Algılayıcı (Sensör) üzerindeki ayar kadranı çevrilerek, arzu edilen oda sıcaklığı ayarlanır.


Termostatik Radyatör Vanasında Sıcaklık Limitleme

Algılayıcı (Sensör), üzerinde yer alan alt-üst limitleme pimleri kullanılarak belirli sıcaklık aralıklarında çalışmak üzere sınırlandırılabilinir.

Sıcaklık Alt Limitleme

Termostatik Radyatör Vanası (TRV) tesisata monte edildikten sonra sıcaklık alt limitlemesi için algılayıcı sıcaklık göstergesi * (yıldız) konumuna getirilir. Alt limit pimi, tornavida yardımıyla basılı tutularak algılayıcı skalası alt limitlemenin yapılacağı noktaya kadar döndürülür ve alt limitin yapılacağı sıcaklıkta limitleme pimi bırakılır.

Sıcaklık Üst Limitleme

Sıcaklık üst limitlemesi için algılayıcı sıcaklık göstergesi 5 (beş) konumuna getirilir. Üst limit pimi, tornavida yardımıyla basılı tutularak algılayıcı skalası üst limitlemenin yapılacağı noktaya kadar döndürülür ve üst limitin yapılacağı sıcaklıkta limitleme pimi bırakılır.


Danfoss® Termostatik Radyatör Vanaları Kataloğu