OSOS Isı Gider Paylaşımı

Merkezi sistemli binalarda Osos uzaktan okuma erişim teknolojisi ile ısı gider paylaşımı hizmetlerinde projenize uygun verimli çözümler ile tasarruf ve veri yönetimini sağlayın.

osos

Detaylı bilgi için;

uzaktansayacokuma.com

adresini ziyaret edebilirsiniz


OSOS Uzaktan Sayaç Okuma Nedir?

Klasik sayaç okuma sistemlerinde bir görevli bina bina dolaşarak yada tek bir konvertör noktasından her ay sayaçların son endeks değerini alır, Toplanan bu bilgiler merkezde faturalandırılır ve abonelere gönderilir. Bu yöntemler ile yapılan sayaç okuma işlemleri insan hatası riski, operasyon maliyeti veri toplamadaki zaman kaybı nedeniyle verimli değildir. Ayrıca kaçak kullanım tespiti zor ve arıza tespiti ise sadece okuma dönemlerinde tespit edilebilmektedir.

Günümüz teknolojilerindeki eğilimler her alanda olduğu gibi sayaç okuma alanında da insan faktörünü sistemin operasyon katmanından çıkartıp yönetim katmanına getirmeyi amaçlamaktadır.

OSOS®  uzaktan sayaç okuma sistemi milli inovasyon ve milli teknoloji prensibiyle sadece sayaç okuyup endeks değerlerine göre gider paylaşım yapılması değil bir sistemin bütün yönetimini sağlamaktadır.

OSOS® uzaktan sayaç okuma sistemi ile sistemde bulunan M-Bus veri iletişimine sahip kalorimetreler, su sayaçları, elektrik sayaçları tüketim endeks değerinin yanı sıra akış, sıcaklık, manipilasyon, sayaç arızası ve tüm sistemin sağlıklı çalışıp çalışmadığının takibi uzaktan yapılabilmektedir.

OSOS® uzaktan sayaç okuma sisteminde daire sakinleri kedilerine ait sayaçları bilgisayarlarından yada cep telefonları ve tabletlerine indirdikleri uygulamalarından takip edebildiği gibi, site ve apartman yönetimleride sistemde bulunan tüm sayaçların bilgilerini bilgisayarlarından yada cep telefonları ve tabletlerine indirdikleri uygulamalarından takip edip sistemi 7/24 online gözlemleyebilmektedirler.

OSOS®  uzaktan sayaç okuma sistemi ile kazan gidiş dönüş ısıları, sayaçlardan geçen enerji ve tüketim değerlerinin takibi ile sistemde oluşabilecek kayıpların ve kaçak kullanımların tespit edilmesi tamamen kişilerin yorum, düşüncelerine veya gözlemlerine göre değil sistemden alınan gerçek verilere göre yapılmaktadır.


uzaktan sayaç okuma özellikleri

OSOS ® Isı Pay Ölçer Okuma Sistemi – Uzaktan Okuma Nasıl Çalışır?

OSOS® uzaktan sayaç okuma sistemi bütün marka sayaç ve M-Bus sistemlerine uygulanabilmektedir.

OSOS® uzaktan sayaç okuma sistemi; sayaçları kablolu M-Bus olan projelerde konvertör okuma noktalarına, sayaçları kablosuz M-Bus olan projelerde OSOS teknik ekibi tarafından yapılacak olan sinyal ölçüm neticesinde binada belirlenen noktalara kurulumları gerçekleştirilir.

OSOS® uzaktan sayaç okuma sistemi kurulumu aşamasında sistemin bütün haritası çıkarılır ve projedeki tüm sayaçların geniş kapsamlı kontrolleri ve M-Bus data bağlantı haberleşme testleri yapılmış olur.

OSOS® uzaktan sayaç okuma sistemi kurulumunun yapılması ile ilk günden itibaren verilerin aktarıma başlanır. Daire sakinleri kendi, yönetimler ise tüm sayaçların verilerini internet erişiminin olduğu bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerden anlık takip edebilir.

OSOS® uzaktan sayaç okuma sistemi kullanıldığı ilk dakikadan itibaren yönetim ve daire sakinlerine farkını hissettirmeye başlar.


OSOS® M-Bus Datalogger

Projedeki bulunana konvertörlerin teknik ekibimiz tarafından bağlantı ve durum kontrolleri yapılır. Bu kontroller neticesinde gerekli pano bağlantıları yapılarak M-Bus Datalogger’ ın montajları yapılır.

OSOS Datalogger’ lar montaj yapıldığı andan itibaren sayaçlardan aldıkları verileri gsm data hattı üzerinden OSOS server’a günlük gönderimini sağlar.

OSOS Datalogger’lardan gelen veriler serverda bulunan robotlar tarafından işlenerek veri aktarımları tamamlanır.

OSOS sisteminin gelişmiş teknik alt yapısı sayesinde güvenli sunucularda saklanan veriler web veya cep telefonu uygulamalarından izlenebilir.

Günlük toplanan veriler ile fatura dönemlerinde AMPS paylaşım bölümü tarafından gider paylaşımları yapılır.

BÜTÜN MARKA SAYAÇ VE KONVERTÖRLERLE UYUMLUDUR!

kablolu sayaç okuma

OSOS® Wireless (Kablosuz) M-Bus Datalogger

Projedeki sayaçların teknik ekibimiz tarafından sinyal ölçümleri alınır. Bu ölçümler neticesinde bina içerisindeki belirlenen noktalara Wireless (kablosuz) Datalogger’ların montajları yapılır.

OSOS Datalogger’lar montaj yapıldığı andan itibaren sayaçlardan aldıkları verileri gsm data hattı üzerinden OSOS server’a günlük gönderimini sağlar.

OSOS Datalogger’lardan gelen veriler serverda bulunan robotlar tarafından işlenerek veri aktarımları tamamlanır.

OSOS sisteminin gelişmiş teknik yapısı sayesinde güvenli sunucularda saklanan veriler web veya cep telefonu uygulamalarından izlenebilir.

Günlük toplanan veriler ile fatura dönemlerinde AMPS paylaşım bölümü tarafından gider paylaşımları yapılır.

BÜTÜN MARKA KABLOSUZ SAYAÇLARLA UYUMLUDUR!

kablosuz sayaç okuma

OSOS® Datalogger

OSOS datalogger

Osos® Datalogger’ın sabit IP ihtiyacı yoktur. 2g/3g veya wifi üzerinden server veya ara program gerektirmeden sayaç okuyup telegramları kendi içerisinde çözüp CVS dosyası olarak ister E-Mail, isterse FTP server’a gönderebilmektedir. Sabit ip veya ara program gerektirmeden tüm sayaç gruplarını okuyup farklı birimlere gönderebilmekte, ayrıca kendi donanımında bulunan SD card ile tüm verileri depolar.

İster; 10 dakika, 1 Saat, 24 Saat, 48 Saatte yada ayda 1 kere okuma imkanına sahiptir. Tüm hata kodları veya error log dosyalarını sd card içerisinde tutmaktadır. Konfigrasyon değişiklikleri ve sayaç id değişiklikleri uzaktan erişim ile değiştirmek mümkündür.

OSOS® Datalogger Teknik Özellikleri:

 1. Uzaktan Resetleme özelliği
 2. Otomatik veya Manuel okuma başlatma özelliği
 3. Konfigrasyon genel periyod:
  • Proje isimlendirme
  • Sayaç okuma zamanı dakika/defa
  • Sayaç sorgulama tekrar sayısı
  • Sayaç cevap bekleme süresi
  • Birim/Açıklama kolonu seçimleri
 4. Sayaç numarası ekleme ve değiştirme özelliği
 5. Sayaç filtreleme özelliği
 6. Toplu sayaç listesi yükleme özelliğ
 7. Veri izleme özelliği
 8. Talep doğrultusunda:
  • SD karta verileri yedekleme
  • Mail ve FTP yedekleme
 9. Sim kart , Wi-fi, Ethernet ve RF ile uzaktan haberleşme özelliği
 10. iOS ve Android uyumlu son kullanıcı bilgi ekranı
 11. Harici olarak Mbus kovertör ve Repater çoklu port bağlantı desteği

OSOS ® Isı Gider Paylaşımı , Uzaktan Okuma Avantajları!

 1. İnternetin olduğu her yerden sisteme girilip takip edilebilir.
 2. OSOS Data Server üzerinden abone ve yönetimlerin tüketim bilgileri ve sayaçların durumlarını; telefon, bilgisayar ve tabletlerdeki uygulamalardan anlık veya günlük olarak takip edilebilmesi.
 3. Fatura geldiği gün içerisinde gider bildirimlerinin oluşturulması.
 4. Daha hızlı ve daha düşük maliyetli sayaç okuma imkanı sağlar.
 5. Sistemde sayaç sayısı sınırlaması yoktur.
 6. Farklı yerleşim alanlarındaki sayaçlar tek bir merkezden okunabilir.
 7. Kullanıcılara kaliteli ve hızlı müşteri hizmetleri sunar.
 8. İnternet üzerinden verilecek şifre ile abonelik bilgileri, enerji ve su tüketimi, geçmiş borçlar gibi belirli bilgileri görebilmesine imkanı sağlar.
 9. Kullanımı kolay, daha düşük maliyetli bir sayaç okuma sistemidir.
 10. Personel ve zaman tasarrufu sağlanır.
 11. Okunan veriler kayıt altına alındığından geçmişe dönük tahakkuk, tahsilat, vs. gibi işlemler daha hızlı ve daha kolay kontrol edilir.
 12. Doğacak şebeke problemleri anında tespit edilip düzeltilir.
 13. Yasadışı müdahaleleri önleyerek, gelir artışı sağlanır.
 14. Sayaçların bulunduğu meskene gidilmesi gerekmediğinden dolayı okuyacak personelin de güvenliği artırılmış olur.
 15. Tamamen güvenli elektronik iletişim yaptığı için okuma hatalarını ortadan kaldırır.
 16. Enerji ve su tüketiminin kontrol altına alınarak sağlıklı bir biçimde izlenmesi sağlanır.
 17. Bu sayede doğal kaynakların zarar görmesi engellenmiş olur.

OSOS® Masaüstü

osos ısı gider paylaşım programı

OSOS® Örnek Gider Bildirimi

osos amps örnek gider bildirimi
 • Gaz,su ve elektrik dağıtım firmalarının faturaları gibi olup termal yazıcılardan çıkarılmaktadır.
 • A4 formatındaki gider bildirimlerinin aksine çevre dostudur.

OSOS® Isı Merkezi Takibi

 • Osos® sistemi ısı merkezini denetleme imkanı sağlamaktadır.
 • Bu özellik sayesinde doğalgaz faturasının düşürülmesine yardımcı olmakla beraber sistem verimliliği takibi yapılmaktadır.


OSOS® Isı Gider Paylaşımı Kataloğu

OSOS® Merkezi Isıtma Gider Paylaşımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketi AMPS Enerji markasıdır.