M-Technic olarak; M-Bus sistemi kurulum, M-Bus kablolama ve devreye alma ihtiyaçlarınızda ücretsiz keşif hizmetimiz ile projenize özel en uygun çözümleri sunuyoruz.

M-Technic teknik ekibi tarafından;

Isı İstasyonu Servis
  • Projedeki sayaçlar ve bulundukları ortamlar
  • Blok kat, mekanik ve elektrik şaft uzunlukları
  • Yüksek akım durumları
  • Konvertör bağlantı noktalarının

saha kontrolleri yapılarak detaylı bir şekilde keşif yapılır. Yapılan keşif neticesinde fiyat teklifimiz müşterilerimize sunulur.


MBus Nedir?

M-bus logo

M-Bus Metering Bus kelimelerinden üretilen bir kısaltmadır. Adından da anlaşılacağı üzere ölçüm cihazlarının haberleşmesi için geliştirilmiş bir standarttır. Bu standart genellikle evlerde kullanılan Elektrik, Sıcak su ve Soğuk su gibi ölçüm cihazlarının ölçümünde kullanılan bir standarttır. TS EN 1434-3 standardına uygun haberleşme protokolüdür.

M-Bus ekipmanları kablo üzerinden enerji alabildikleri gibi pil ile de beslenebilirler. MBus sayaçları bir master konvertör tarafından sorgulandıkları zaman topladıkları bilgileri master konvertöre iletirler.

MBus ekipmanları özellikle de pil ile beslendikleri durumda çok sık sorgulanmamalıdır. Her sorgu bir enerji tüketimi meydana getirdiği için ideal sorgu frekansı günde birdir.

Kablo altyapısının hazır olması durumunda sayaçlar kablo üzerinden enerjilerini alabilirler. Bu durumda daha sık sorgulama yapmak problem yaratmayacaktır.


MBus Sistemi Kurulumu, MBus Devreye Alma

Kablolu M-Bus kurulum uygulamasında bir çift sinyal kablosu tesis edilir ve tüm MBus ekipmanları kabloya paralel olarak (BUS) bağlanır. Merkezde MBus kollektör ile bağlanan cihazlar enerji beslemesini kablo üzerinden alır. Aynı zamanda kablo üzerinden merkezdeki konvertöre sayaç bilgileri iletilir.

Bus topoloji kullanılması sebebi ile kablolama maliyeti gayet düşük olan bu sistem özellikle apartmanlar ve siteler için uygundur.

MBus bir çift kablo üzerinden seri haberleşme yapan bir protokoldür. Bu yapının kurulması durumunda sayaçların uzaktan enerjilendirilmesi mümkündür.

Bir M-Bus segmentinde en fazla 250 adet sayaç bağlanabilir.

Örnek Kurulum Bağlantısı, M-Bus Kablolama:

Mbus kurulum şeması